Jdi na obsah Jdi na menu

Extreme Trail je...

Co je Extreme Trail?

Extreme Trail je poměrně mladé odvětví, které získává na stále větší popularitě. Je otevřený pro všechny jezdecké styly a plemena koní, včetně oslů a jejich kříženců... Otevírá nový pohled na výcvik koní ve všeobecné rovině. Většina koní má v moderním jezdectví jednostranné využití, čímž se vytrácí jejich schopnost se vyrovnat s nezvyklými situacemi.  Zpravidla již první minuty tréninku v parku odhalí mezery ve vztahu člověk – kůň a pokud je výcvik vedený pod zkušeným dohledem, kůň velmi rychle začíná přehodnocovat své dosavadní ohraničené návyky. Systematický výcvik posiluje u koně samostatnost, sebedůvěru a jistotu při překonávání extrémních překážek a nezvyklých situací. 

Smyslem výcviku je dát koni svobodu a podmínky pro samostatné rozhodování. Při výcviku na překážkách je nezbytným výcvikovým faktorem průprava ze země. Kůň je na překážku vyslaný či navedený na dlouhém vodítku vodičem stojícím či pohybujícím se mimo překážku. Tímto jsou přirozené smysly a reflexy koně, jakožto útěkového zvířete, ze strany člověka minimálně ovlivňované. Vlastní zodpovědností na aktuální situaci (překážce) se kůň učí jak poslušnosti, tak důvěře v člověka. Učí se samostatně dávat pozor na překážku, přitom snižuje hlavu, začíná překážku kontrolovat (očuchávání, hrabání, odžvýknutí) a hledá ideální cestu k překonání. Výsledkem je pak vzájemná důvěra, kdy kůň věří člověku, že ho nevede do nepřekonatelných situací a člověk pak důvěřuje svému koni, že mu pomůže překonat i ty nejnáročnější situace s klidem a jistotou. Tato adaptace na extrémní situace pak koni usnadní se lépe vyrovnat s překážkami s jezdcem v sedle. Úrovně obtížnosti jsou postupně navyšovány a nejnáročnější překážky a jejich různorodé překonávání jsou určeny pro nejzkušenější dvojice.

Extreme Trail je rovněž soutěžní disciplína, kde se v různých výkonnostních a věkových kategorií setkávají lidé a koně s rozmanitým zaměřením na rovnocenné startovní čáře (western, anglie, hobby, sport, rekreace...). Soutěží se jak na ruce, tak ze sedla a závody jsou určené pro všechny - od začínajících nováčků v základním výcviku až po ty, co pravidelným tréninkem posouvají hranice možností stále dál.

V Česku máme nejvyšší koncentraci vystavěných Extreme Trail Parků v Evropě s dobrou dostupností z kteréhokoliv koutu republiky a postupně vznikají i menší tréninková místa, kde se lze pod zkušeným dohledem na závody připravit. V samotných parcích se pak pořádají výcvikové kurzy, případně si lze domluvit i individuální tréninky.

Základní překážky pro  Extreme Trail (doporučené)

Branka provazová (materiál dřevo, případně jiné varianty)
Lávky, můstky, kladiny (materiál dřevo)
Náspy, kopce, soutěsky, příkopy (přírodní či uměle vytvořené)
Stupně – Texas step (materiál dřevo, štěrk)
Bludiště (kameny, klády, pařezy, větve)
Zvýšený čtverec (materiál dřevo samotné či vysypáno štěrkem)
Střecha (materiál dřevo)

Houpačka (materiál dřevo)
Voda (brody, rybníčky, potoky, umělé vodní překážky)
Kladina (materiál dřevo)
Lanový (řetězový) most (materiál dřevo, vhodná je kovová konstrukce)
Klády (kmeny stromů – kulatina)

Celý povrch Extreme Trail Parku (včetně povrchu překážek) by měl být rozmanitý, měly by se zde střídat povrchy: tráva, štěrk, dřevo, písek, voda. Na lokálních místech je možno využít i hlubokého terénu (orba), mulčovací kůru, beton,  kameny, imitace lesní těžby (drobnější větve), bahno. Je možné využít i pneumatiky za předpokladu, že jsou vyplněné materiálem, který se neboří. Nejsou povolené plochy z plastů.

 

Text: Pavla Cihlová s využitím zahraničních zdrojů (EETA e.V.)

 

Náhledy fotografií ze složky Překážky Extreme Trail